Skip to content

101 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1941

Last Sale Price
$183,050
Last Sale Date
Oct 27, 1994

Property Information

Block845
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,100
50%
Improvement Value:$226,700
50%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,359+3.8%
2024$14,798+4.0%
2023$14,232+1.6%
2022$14,014-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$183,050

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5338, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1941