Skip to content

230 Lakewood DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Price
$494,900
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block871
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,492
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
33%
Improvement Value:$295,800
67%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,986+3.8%
2024$14,438+4.0%
2023$13,886+1.6%
2022$13,674-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$494,900

To:

Sq Ft2,492DeedBook 6244, Page 277

Property Sale

Sale
$223,500
DeedBook 5597, Page 124

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5308, Page 344

Property Sale

Sale
$270,325
DeedBook 5035, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1967