Skip to content

242 Lakewood DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block871
Lot120
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,492
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$270,300
65%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+3.8%
2024$13,572+4.0%
2023$13,053+1.6%
2022$12,854-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft2,492DeedBook 5537, Page 890

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5335, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1967