Skip to content

14 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0014
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionGH
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
42%
Improvement Value:$151,800
58%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880+3.8%
2024$8,556+4.9%
2023$8,153+1.6%
2022$8,028-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft1,130DeedBook 20161, Page 4231

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12132, Page 4842

Property Sale

Sale
$135,886
DeedBook 5447, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1996