Skip to content

31 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Sep 16, 1997

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0031
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG 1700A
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,708
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
38%
Improvement Value:$203,900
62%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156+3.8%
2024$10,748+4.0%
2023$10,337+1.6%
2022$10,179-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft1,708DeedBook 5505, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1996