Skip to content

32 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0032
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionGH
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
40%
Improvement Value:$165,100
60%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,331+3.8%
2024$8,990+4.0%
2023$8,646+1.6%
2022$8,514-8.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,130DeedBook 20200, Page 62488

Property Sale

Sale
$245,500
DeedBook 5999, Page 499

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5746, Page 46

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5479, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1996