Skip to content

188 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block8
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,582
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
27%
Improvement Value:$222,000
73%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+3.8%
2024$10,007+4.0%
2023$9,624+1.6%
2022$9,477+19.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 20160, Page 12038Recorded2/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915