Skip to content

106 Hobson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2012

Property Information

Block907
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
43%
Improvement Value:$174,500
57%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,318+3.8%
2024$9,941+4.0%
2023$9,561+1.6%
2022$9,415+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971