Skip to content

378 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block907
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,006
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
35%
Improvement Value:$245,100
65%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,788+3.8%
2024$12,320+4.0%
2023$11,849+1.6%
2022$11,668+9.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5906, Page 953

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5731, Page 220

Property Sale

Sale
$100,100
DeedBook 5619, Page 921

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5031, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1927