Skip to content

86 Hobson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1980

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block907
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,589
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,600
48%
Improvement Value:$145,800
52%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+3.8%
2024$9,163+4.0%
2023$8,813+1.6%
2022$8,678-14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 12113, Page 5504

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook NaN, Page NaN