Skip to content

382 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block907
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,452
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
48%
Improvement Value:$150,500
52%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+3.8%
2024$9,418+4.0%
2023$9,058+1.6%
2022$8,920+5.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,452DeedBook 20250, Page 55948

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 20240, Page 57404

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6188, Page 705

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5177, Page 305

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5129, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1926