Skip to content

23 Stone StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block913
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,185
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
44%
Improvement Value:$187,400
56%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353+3.8%
2024$10,938+4.0%
2023$10,520+1.6%
2022$10,359+14.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,185DeedBook 12148, Page 4695

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4971, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1931