Skip to content

11 Stone StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block913
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,188
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
45%
Improvement Value:$170,000
55%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,488+3.8%
2024$10,105+4.0%
2023$9,718+1.6%
2022$9,570-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20180, Page 40123

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5985, Page 427

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5692, Page 190

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5455, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1949