Skip to content

9 Stone StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block913
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,442
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
38%
Improvement Value:$232,000
62%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+3.8%
2024$12,206+4.0%
2023$11,739+1.6%
2022$11,560+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$388,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 20170, Page 41320

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 5923, Page 29

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5616, Page 135

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5103, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1964