Skip to content

237 Broughton Ave.Bloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block919
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,005
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,600
46%
Improvement Value:$170,800
54%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+3.8%
2024$10,307+4.0%
2023$9,913+1.6%
2022$9,762+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,005DeedBook 12057, Page 5985

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 5534, Page 178

Property Sale

Sale
$43,333
DeedBook 5268, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1910