Skip to content

40 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$802,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block931
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
37%
Improvement Value:$296,100
63%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,939+6.4%
2024$14,984+4.0%
2023$14,411+22.6%
2022$11,758-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$802,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20240, Page 51536

Property Sale

Sale
$532,500

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20200, Page 91700Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$391,600

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 20170, Page 62989Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 12259, Page 9508

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5557, Page 129

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924