Skip to content

15 Oakwood AvenueGlen Ridge, NJ 07028

Built 1926

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Aug 28, 1984

Property Information

Block938
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,662
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
39%
Improvement Value:$266,500
61%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,898+3.8%
2024$14,353+4.0%
2023$13,804+2.1%
2022$13,519-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

To:

Sq Ft1,662DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926