Skip to content

793 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1933

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jul 19, 1991

Property Information

Block871
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
43%
Improvement Value:$201,600
57%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+3.9%
2024$11,329+4.1%
2023$10,886+1.6%
2022$10,716+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 5176, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1933