Skip to content

468 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 1995

Property Information

Block935
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,423
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,300
36%
Improvement Value:$280,800
64%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,793+3.8%
2024$14,252+4.0%
2023$13,707+1.6%
2022$13,497+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5106, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1927