Skip to content

497 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block841
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,700
51%
Improvement Value:$214,100
49%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,816+3.8%
2024$14,275+5.9%
2023$13,480+1.6%
2022$13,274-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 12151, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1937