Skip to content

22 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
Feb 2, 1979

Property Information

Block962
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
45%
Improvement Value:$189,900
55%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+3.8%
2024$11,284+4.0%
2023$10,853+1.6%
2022$10,687-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926