Skip to content

140 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Date
Oct 1, 1974

Property Information

Block144
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,657
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
17%
Improvement Value:$366,700
83%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,795-0.9%
2024$13,914+5.9%
2023$13,138+1.3%
2022$12,969+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940