Skip to content

33 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block146
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,643
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
19%
Improvement Value:$285,000
81%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,110-0.8%
2024$11,205-1.1%
2023$11,331+1.3%
2022$11,186+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4862, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1930