Skip to content

25 N 20th St

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block144
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
18%
Improvement Value:$331,800
82%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402-0.9%
2024$12,511+8.6%
2023$11,525+1.3%
2022$11,374+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930