Skip to content

202 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block146
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,653
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
18%
Improvement Value:$316,300
82%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090-0.8%
2024$12,194-2.3%
2023$12,484+1.3%
2022$12,324+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,653DeedBook 20180, Page 77947

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5499, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1940