Skip to content

61 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block146
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
18%
Improvement Value:$315,300
82%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080-0.9%
2024$12,184+8.1%
2023$11,270+1.3%
2022$11,126+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 20220, Page 7187

Property Built

Built

Year Built: 1935