Skip to content

43 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Price
$654,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block146
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
23%
Improvement Value:$227,700
77%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272-0.9%
2024$9,352-1.1%
2023$9,453+1.3%
2022$9,332+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$654,000

To:

Sq Ft2,265DeedBook 20250, Page 33631

Property Sale

Sale
$237,900
DeedBook 6148, Page 303

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 6061, Page 57

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5460, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1935