Skip to content

5 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Date
Nov 15, 1973

Property Information

Block146
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
23%
Improvement Value:$224,300
77%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937-0.9%
2024$9,016+7.0%
2023$8,427+1.3%
2022$8,316+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920