Skip to content

11 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block146
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
19%
Improvement Value:$279,100
81%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,890-0.9%
2024$10,983+32.1%
2023$8,317+1.3%
2022$8,210+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,099DeedBook 20181, Page 5668

Property Sale

Sale
$88,100

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 20171, Page 9676Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12029, Page 329

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6160, Page 724

Property Sale

Sale
$51,100
DeedBook 6132, Page 570

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5873, Page 739

Property Sale

Sale
$52,573
DeedBook 5602, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1920