Skip to content

384 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$55,060
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block146
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
18%
Improvement Value:$311,600
82%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,955-0.8%
2024$12,057+10.6%
2023$10,905+1.3%
2022$10,765+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,060

To:

Sq Ft2,984DeedBook 5407, Page 398

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5189, Page 501

Property Sale

Sale
$62,000

Property Built

Built

Year Built: 1930