Skip to content

103 Hollywood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block20
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,429
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
17%
Improvement Value:$329,100
83%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,489-0.8%
2024$12,596+5.3%
2023$11,957+1.3%
2022$11,804+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,429DeedBook 20201, Page 16165

Property Built

Built

Year Built: 1930