Skip to content

50 Wilcox Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block217
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,475
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
23%
Improvement Value:$284,400
77%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575-0.8%
2024$11,674+31.8%
2023$8,860+1.3%
2022$8,747-20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft3,475DeedBook 20191, Page 16864

Property Built

Built

Year Built: 1930