Skip to content

104 Roosevelt Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$617,500
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block301
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,116
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
19%
Improvement Value:$452,800
81%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,963+30.3%
2024$13,787+6.1%
2023$12,999+1.3%
2022$12,833+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$617,500

To:

Sq Ft3,116DeedBook 20230, Page 66795

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5714, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1925