Skip to content

81 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block454
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
21%
Improvement Value:$320,900
79%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,768-0.9%
2024$12,878+12.7%
2023$11,431+1.3%
2022$11,285+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$406,000

To:

Sq Ft1,966DeedBook 20211, Page 18012

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 6241, Page 33

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 6127, Page 1

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5413, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1930