Skip to content

33 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jun 7, 1994

Property Information

Block454
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,173
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,900
20%
Improvement Value:$370,400
80%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,615-0.9%
2024$14,741+6.2%
2023$13,880+1.3%
2022$13,702+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft4,173DeedBook 5316, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1930