Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
855 So. Orange Ave.
East Orange, NJ 07018
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2012
Property Information
Block454
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6
Building Details
Building Class---
Description1S GAS STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$293,300
48%
Improvement Value:$317,500
52%
Total Assessment$610,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,185 | -0.9% |
| 2024 | $19,350 | -23.9% |
| 2023 | $25,411 | +1.3% |
| 2022 | $25,085 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.