Skip to content

87 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block454
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
26%
Improvement Value:$248,500
74%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$11,275+1.3%
2020$11,135+2.9%
2019$10,824+1.6%
2018$10,655+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 12148, Page 8411

Property Built

Built

Year Built: 1930