Skip to content

487 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block461
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,597
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
24%
Improvement Value:$242,900
76%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,105-0.8%
2024$10,191+10.5%
2023$9,220+1.3%
2022$9,102+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4920, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1925