Skip to content

24 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block55
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
16%
Improvement Value:$329,900
84%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338-0.9%
2024$12,444+24.9%
2023$9,963+1.3%
2022$9,835+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,874DeedBook 20191, Page 19218

Property Sale

Sale
$169,100
DeedBook 12003, Page 1639

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6095, Page 553

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5719, Page 881

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5608, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1930