Skip to content

192 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block73
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,271+1.6%
2018$2,235+2.5%
2017$2,180+1.4%
2016$2,150+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 5377, Page 882

Property Sale

Sale
$547
DeedBook 4842, Page 633