Skip to content

190 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block73
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
18%
Improvement Value:$285,700
82%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+27.0%
2024$8,626+17.1%
2023$7,364+1.3%
2022$7,270+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,755DeedBook 20230, Page 72321

Property Sale

Sale
$212,500
Sq Ft1,754DeedBook 20210, Page 41918Recorded4/6/2021

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 12231, Page 4858

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6198, Page 212

Property Sale

Sale
$8,922
DeedBook 5668, Page 578

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5381, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1930