Skip to content

188 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block73
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
26%
Improvement Value:$181,200
74%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689-0.9%
2024$7,755+21.7%
2023$6,372+1.3%
2022$6,291+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20190, Page 1131Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12386, Page 13

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12192, Page 3090

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5624, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1930