Skip to content

160 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block73
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,667
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
13%
Improvement Value:$460,400
87%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,591-0.9%
2024$16,733+2.4%
2023$16,346+1.3%
2022$16,137+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft3,667DeedBook 12447, Page 2009Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6107, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1910