Skip to content

63 Washington St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Sep 24, 1986

Property Information

Block804
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class---
DescriptionLAW OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,300
44%
Improvement Value:$289,200
56%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,223-0.9%
2024$16,363-10.1%
2023$18,202+1.3%
2022$17,969+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000

To:

DeedBook 4939, Page 708