Skip to content

65 Washington Street Lot

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block804
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,717-0.9%
2024$2,740-3.6%
2023$2,843+1.3%
2022$2,806+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 20210, Page 34723

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6294, Page 259

Property Sale

Sale
$2,230
DeedBook 4824, Page 892