Skip to content

7 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 3, 2002

Property Information

Block804
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class10
Description4S OFFICE BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,442,700
17%
Improvement Value:$6,933,800
83%
Total Assessment$8,376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$263,106-0.9%
2024$265,368+36.8%
2023$193,935+1.3%
2022$191,450+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5915, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 4933, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1970