Skip to content

225 No. Park St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block901
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
24%
Improvement Value:$274,700
76%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,317-0.9%
2024$11,414+10.2%
2023$10,356+1.3%
2022$10,223+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft2,750DeedBook 6067, Page 334

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5092, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1925