Skip to content

16 Long St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block901
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,990
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
19%
Improvement Value:$361,700
81%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,993-0.9%
2024$14,113+10.9%
2023$12,728+1.3%
2022$12,565+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,990DeedBook 12114, Page 6956

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 6385, Page 161

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5996, Page 39

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5737, Page 209

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5456, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1920