Skip to content

408 Dodd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 1, 2014

Property Information

Block901
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
36%
Improvement Value:$146,400
64%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136-0.9%
2024$7,198+9.8%
2023$6,555+1.3%
2022$6,471+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 12518, Page 3099

Property Built

Built

Year Built: 1925