Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
57 Montesano RoadFairfield, NJ 07004
Last Sale Date
Jun 4, 1997
Property Information
Block1002
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.67
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$380,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$380,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2014 | $4,873 | +7.6% |
| 2013 | $4,528 | +4.6% |
| 2012 | $4,330 | +6.6% |
| 2011 | $4,060 | +41.0% |
Property History
No events match the selected filters.